  • MPN: AC128-020-12
  • Weight: 2.96kg
  • Dimensions: 314.00mm x 126.00mm x 126.00mm
  • SKU: AC128-020-12
  • UPC: 6009515858148
For 3 or more items, click to quote
Vernier 500mm/20' (Jaw Length = 150mm) No Upper Jaws | 0.02mm/0.001' Graduation
SERIES 128-12
Manufacturer Cat No: 128-020-12
Range: 0 mm - 500 mm
Jaw length: 150 mm
Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
Accuracy: ±0,06 mm
Vernier Caliper - deep jaw 150 mm
Workshop professional analogue vernier caliper with measuring range 0 - 500mm and measuring resolution 0.02mm. The jaws are 150 mm long,
Made of stainless steel.
A finely tuned vernier scale provides high-resolution measurements with an accuracy of up to ±0.05 mm, making it ideal for tasks requiring precise dimensional analysis in fields like metalworking, engineering, and manufacturing. Its extended length offers enhanced measurement capacity, perfect for larger components or materials that demand greater reach.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Resolution: 0.02mm
  • Fine adjuster
  • With screw lock
  • Stain chrome plated reading surface
  • Made of stainless steel
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 0-500 mm  |  0-20 in
Scale: 0.02 mm
Accuracy: ± 0.06 mm
The length of the jaws h: 150 mm
Lock type: Screw Knob
Fine adjuster: YES
Dimension a: 18 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 670 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
Included: caliper
ACCUD Vernier Caliper 0-200mm ( 0.05mm)
Out Of Stock
Analogue Vernier Caliper 200 mm SERIES 121-14 Manufacturer Cat No: 121-008-14 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0.05 mm | 1/128..
Ex VAT:R 1,462.61
Analogue Vernier Caliper 300 mm SERIES 122-11 Manufacturer Cat No: 122-012-11 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0.02 mm A..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..