  • MPN: TW20230-115
  • Weight: 0.70kg
  • Dimensions: 252.00mm x 268.00mm x 2.20mm
  • SKU: TW20230-115
  • UPC: 6009515824815
For 30 or more items, click to quote
Segmented diamond blades
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 6,600 rpm for ø230mm, 13,300 rpm for ø115mm
Use: Concrete, brick, paving & building materials
Write a review
Bad Good
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Specifications
Order number Diameter Bore Style
TW20230-115 230mm + 115mm 22.23mm Segmented
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concrete, masonry..
R 144.00
Ex VAT:R 125.22
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..
R 952.00
Ex VAT:R 827.83
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concr..
Diamond blade TYPE: Brazed and segmented DIAMETER: &o/;350mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 3280 USE: Asphalt What is a diamond blade? A diam..
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concre..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materi..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materia..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic..
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building mater..
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm for &o/;230mm, 13,300 rpm for &o/;115mm Use: C..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..