  • MPN: SAW ICS31240-50
  • Weight: 299.00kg
  • Dimensions: 1,020.00mm x 955.00mm x 785.00mm
  • SKU: SAW ICS31240-50
For 5 or more items, click to quote
SawStop, the safest table saw on earthIndustrial Cabinet Saw
Industrial Cabinet Saw
Note: Picture shown with optional accessories fitted
Quick facts
  • SawStop Safety System stops on contact with skin
  • 1760 mm wide X 927 mm deep X 864 mm high
Write a review
Bad Good
Industrial Cabinet Saw vs. Professional Cabinet Saw
200+ more pounds of Iron and Steel for heavy duty cycles, maximum stability and ultimate precision.
  • Thicker Cast Iron Table for added stability
  • Deeper 927 mm Cast Iron Table (30” vs 27”), allowing for about 50mm (2.5”) more room in front of the blade.
  • Thicker gauge steel in the cabinet, rails and tube and fence.
  • Larger and deeper fence. Tracks smooth and locks down solid with no deflection
  • Massive Cast Iron Trunnion delivers smooth, precise operation year after year
  • Bigger Hand Wheels for easy adjustment
  • Larger metal motor access door for quick access
  • Second access door for easy maintenance
The SawStop® 10” Industrial Cabinet Saw is the reference by which all other saws are measured: Precision and heavy-duty construction, the revolutionary safety feature that’s made SawStop famous, and 99% dust collection system that’s second-to-none. It is, simply put, the finest SawStop saw ever made.
Specification Value
Motor configuration 2.2 kW  [3 hp],
1 phase, 230V, 13 A
Overall saw dimensions 36 in
Width: 1759 mm  [69 1/4″]
Depth: 927 mm  [36 1/2″]
Height: 864 mm  [34″]
Cast iron table: 24″ w x 30″ d
610 mm wide x 762 mm diameter
Weights
table saw only: 240 kg  [530 lbs]
36 in fence systems: 288 kg  [635 lbs]
52 in fence systems: 310 kg [685 lbs]
Shipping weight (approx.): 290 kg  [640 lb] (table saw only)
Saw blade
Arbor Ø: 5/8'
Diameter 254 mm  [10']
Blade tilt: Left
Blade kerf: 3 mm
Blade plate thickness: 2 mm
Cutting capacities
Max. depth of cut, blade at 0°: 79,4 mm  [3 1/8″]
Max. depth of cut, blade at 45°: 57.15 mm  [2 1/4']
Max. rip, right of blade - 36 in: 927 mm  [36 1/2″] (w/ optional 36″ rails)
Max. rip, right of blade - 52 in: 1330 mm  [52 1/2″] (w/ optional 52″ rails)
Max. rip, left of blade: 318 mm  [12 1/2″]
Dado diameter: 200 mm  [8″]
(requires a separate brake cartridge and insert)
Dado max. width: 20 mm  [13/16″]
Table in front of blade (max. elevation): 279 mm  [11']
Table behind blade (max. elevation): 248 mm  [9 3/4″]
Accuracy
Arbor Runout: 0.0254 mm  [0.001″]
Maximum allowable runout
Table flatness measured diagonally: 0.254 mm [0.010″]
Maximum gap
Blade alignment with miter slot: 0.254 mm  [0.010″ ]
Maximum displacement
Deviation of miter gauge indexing stops from actual: ±0.25°
Alignment between splitter and blade: 0.254 mm  [0.010″]
Maximum difference
Mitre slots
Miter slots T-shaped: 19.05 mm  [3/4″] at top,
25.4 mm  [1″] at bottom,
9.525 mm  [3/8″] deep
Miter slots center: 282.58 mm   [11 1/8″]
center-to-center
Miter slots info: 139.7 mm  [5 1/2″ ]
(arbor flange to center of right slot)
Other general specifications
Dust collection port diameter: 100 mm [4']
Riving knife / splitter thickness: 0.090' (2.3 mm)
Blade guard (dust collection): polycarbonate,
extends only 1 3/16' to right of blade
Hand wheels: 200 mm  [8″] diameter,
cast iron w/ chrome handle
Belts: 2 V-ribbed belts