  • MPN: TW20115-5P
  • Weight: 0.44kg
  • Dimensions: 114.00mm x 114.00mm x 12.00mm
  • SKU: TW20115-5P
  • UPC: 6009515839864
For 30 or more items, click to quote
Segmented diamond blades
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 13,300 rpm
Use: Concrete, brick, paving & building materials
QTY: 5
Write a review
Bad Good
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Specifications
Order number Diameter Bore Style
TW20115-5P 115mm 22.23mm Segmented
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR GRANITE 12MM DEEP SEGMENTS....
R 307.00
Ex VAT:R 266.96
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
R 47.00
Ex VAT:R 40.87
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR CONCRETE 12MM DEEP SEGMENTS....
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,600 USE: Brick, concrete, cement block, granite, fiber c..
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,300 USE: Masonry What is a diamond blade? A diamond bl..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic..
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm for &o/;230mm, 13,300 rpm for &o/;115mm Use: C..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materi..
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building mater..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materia..