  • MPN: ST101250
  • Weight: 0.94kg
  • Dimensions: 1,250.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: ST101250
  • UPC: 5060082785481
For 50 or more items, click to quote
Sauber ToolsDBB Morticer
Long Drill Size: 10mm x 1250mm
Highlight
The long drill bit is used in conjunction with the long drill kit.
After cutting the lock mortice, the long drill adapter kit converts
the DBB morticer into a guide for a long drill system.
Special geometry helps to keep the drill
'on line' with minimal effort.
Write a review
Bad Good
CARBIDE TIPPED CUTTER 13.2MM /LOCK MORTICER FOR WOOD SCREW TYPE....
R 582.00
Ex VAT:R 506.09
DBB Morticer Cutters for Aluminium Door Lock Installation Size: 31,8mm (1 1/4') The DBB Morticer, manufactured by Souber Tools, produces a p..
R 759.00
Ex VAT:R 660.00
PONY 2 1/2\' 64mm Light-duty Clamp-on Vice
-8 %
2 1/2-Inch Light Duty Clamp On Vise (63.5 mm) Pony 13025 2.5-Inch (63.5mm) Light Duty Clamp On Vise is designed for light duty home, s..
R 616.69 R 667.00
DBB Morticer Cutters for Aluminium Door Lock Installation Size: 16.2mm (5/8') The DBB Morticer, manufactured by Souber Tools, produces a per..
DBB Morticer Cutters for Aluminium Door Lock Installation Size: 19mm (3/4') The DBB Morticer, manufactured by Souber Tools, produces a perfe..
DBB Morticer Cutters for Aluminium Door Lock Installation Size: 25,4mm (1') The DBB Morticer, manufactured by Souber Tools, produces a perfe..
CARBIDE TIPPED CUTTER 14.6MM /LOCK MORTICER FOR WOOD SCREW TYPE....