  • MPN: TCQ23054-30
  • Weight: 0.65kg
  • Dimensions: 305.00mm x 255.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCQ23054-30
  • UPC: 6009515815394
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Quick Cut Universal TCT Saw Blade
Max Material Thickness: 2.0 mm
Diameter: 230 mm
TCT Teeth: 54T
Bore: 30/20/16 mm
Includes:
  • 30-25.4-20-16mm Reducing bushes
Sales Unit Each
Package Dimensions 305mm(L) x 255mm(W) x 30mm(H)
Package Weight 650g
Material Tip: Tungsten Carbide
Body: Steel Plate
Diameter Ø230mm
Teeth 54T
Bore Diameter/Blade Bushing(mm) 30-25.4 - 20-16
Kerf 2.2mm
Max RPM 4200
Inner Box
Dimensions (box/pack) 320mm(L) x 270mm(W) x 110mm(H)