  • MPN: TCQ25060-30
  • Weight: 0.76kg
  • Dimensions: 315.00mm x 275.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCQ25060-30
  • UPC: 6009515812522
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Quick Cut Universal TCT Saw Blade
Max Material Thickness: 2.0 mm
Diameter: 250 mm
TCT Teeth: 60T
Bore: 30/20/16 mm
Includes:
  • 30-25.4-20-16mm Reducing bushes
Sales Unit Each
Package Dimensions 315mm(L) x 275mm(W) x 30mm(H)
Package Weight 760g
Material Tip: Tungsten Carbide
Body: Steel Plate
Diameter Ø250
Teeth 60T
Bore Diameter/Blade Bushing(mm) 30-25.4 - 20-16
Kerf 2.2mm
Max RPM 3800
Inner Box
Dimensions (box/pack) 335mm(L) x 295mm(W) x 90mm(H)