  • MPN: TCTQ38135
  • Weight: 1.58kg
  • Dimensions: 136.00mm x 478.00mm x 74.00mm
  • SKU: TCTQ38135
  • UPC: 6009515871574
For 3 or more items, click to quote
TorkCraft - Digital Torque Wrenches
Application:
To loosen or tighten screws, bolts and nuts to a desired torque setting.
  • Handle: Plastic
  • Body: Steel
  • Grip: Rubber
  • LED indicator and LED Screen
  • Direction paddle
  • Buzzer
  • Vibration handle
Contents
  • Torque wrench
  • Communication cable
  • Batteries - 2 x AA
  • Compact disc
  • Battery compartment key
WARNING: Do not apply torque in excess of the maximum capacity of the
wrench. Apply load on the grip only and do not use any handle
extension bars (a piece of pipe put over the grip) for additional
leverage.
Do not disassemble the wrench for any reason. Highly stressed
internal components may cause severe injury when released in
an unintended manner.
The wrench should be re-calibrated periodically. The calibration
of the wrench should be checked at least once a year, after any
abnormal handling or overloading, or after 5000 cycles (“beeps).
Do not leave the wrench in any place exposed to excessive heat,
humidity, or direct sunlight.
Write a review
Bad Good
Download the Spec Sheet:
View the Spec Sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Description Specifications
Packaging Dimensions L=470mm, W=126mm, T=60mm
Packaging Weight 1595.37g
Tool Weight 902.07g
Tool Dimensions L=415mm, W=42mm, T=37mm
Specifications Square drive: 3/8”
Torque Range: 6.75-135Nm
Gears: 36
Accuracy: 2% Clockwise and 2.5% Counter
Clockwise
Min Resolution: ≤85Nm=0.01 & >85Nm =0.1
Max Operating range: 135Nm
Data Storage capacity: 100
HARDEN 1/2 Inch Torque Wrench 10-110nm
Out Of Stock
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..