  • MPN: AC136-012-11
  • Weight: 0.84kg
  • Dimensions: 136.00mm x 436.00mm x 436.00mm
  • SKU: AC136-012-11
  • UPC: 6009515845483
For 3 or more items, click to quote
Digital Inside Point Caliper 50 - 300mm (0.01mm/0.0005')
SERIES 136
  • Range: 50mm - 300 mm
  • Jaw length: 80 mm
  • Graduation: 0.01 mm | 0.0005 in
  • Accuracy: ±0,07 mm
Write a review
Bad Good
Key Features:
  • Digital Accuracy: With a resolution of up to 0.04mm, the digital display ensures high precision for internal point measurements, providing quick and reliable readings.
  • Measure groove diameter
  • Screw type lock
  • Resolution: 0.01 mm | 0.0005 in
  • Buttons: mm/in, on/off, zero
  • Battery CR2032
  • Automatic power OFF
  • Data output (cable code:100-11or 100-12)
  • Made of stainless steel
Additional Information:
  • Measurement Range: Available in a variety of sizes, the Digital Inside Point Caliper typically features a measuring range from 24mm to 150mm, making it suitable for measuring various internal distances in both small and large parts.
  • High Precision: Offers an accuracy of ±0.04mm, ensuring exact measurements of internal points, which is critical for industries requiring exact tolerances.
Applications:
Description Spec
Measurement range: 50 mm - 300 mm
Accuracy: ± 0.06 mm
The length of the jaws h: 80 mm
Lock type: Screw Knob
Fine adjuster: NO
Dimension a: 8 mm
Dimension b: 25 mm
Dimension c: 17 mm
Dimension d: Ø3 mm
Dimension L: 410 mm
Construction: Hardened stainless steel
Included: caliper
Digital Inside Neck Caliper 300 mm SERIES 135-11 The Digital Inside Groove Caliper is a precision tool designed specifically for measuri..
R 4,198.00
Ex VAT:R 3,650.43
Digital Inside Neck Caliper 200 mm SERIES 135-11 The Digital Inside Groove Caliper is a precision tool designed specifically for measuri..
R 4,227.00
Ex VAT:R 3,675.65
Digital Outside Point Caliper 150 mm SERIES 134-11 The Digital Outside Point Caliper is a high-precision measuring instrument specifi..
Digital Inside Point Caliper 24-150mm (0.01mm/0.0005') SERIES 136 The Digital Inside Point Caliper is a specialized measurin..
Digital Vernier Caliper 150 mm SERIES 133-11 These calipers allow users to change the shape and size of jaw contact .s so speciali..
Digital Inside Neck Caliper 150 mm SERIES 135-11 The Digital Inside Groove Caliper is a precision tool designed specifically for measuri..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..