  • MPN: DTNPS1250-10PC
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 100.00mm x 50.00mm x 100.00mm
  • SKU: DTNPS1250-10PC
  • UPC: 6009515901752
For 30 or more items, click to quote
Nylon Perforated Sleeve 12 X 50mm 10Pc
Application
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Superior Material:
  • Optimized Adhesive Flow:
  • Versatile Application:
  • Easy Installation:
  • Enhanced Load Capacity:
General Questions
What are chemical anchors?
What are the main types of chemical anchors?
What is the difference between Polyester and Vinylester chemical anchors?
What are the different size cartridges on offer?
Can I return the chemicals after purchasing them?
The Dynamic
What are the advantages of polyester chemical anchors?
What are the limitations of the Dynamic?
In what applications is the Dynamic typically used?
Does the Dynamic have ETA Approvals?
The Dominator
What are the advantages of Vinylester chemical anchors?
In what applications is the Dominator typically used?
Does the Dominator have ETA Approvals?
What are dry, wet and flooded holes?
Dry hole: this a hole in which an anchor is installed in non-existent humidity conditions.
What are mixing nozzles and what are they used for?
How many tubes come in a box?
The Dynamic 300ml, the Dominator 300ml and the Dominator 420ml all come in boxes of 12 units.
Installation and Usage
How do you install chemical anchors?
  1. Drill the Hole: Use the specified diameter and depth according to the anchor's requirements.
  2. Clean the Hole: Remove all dust and debris using a brush and blower.
How long do I have to work with the two chemicals and how long does it take to cure?
**Resin Temp must be at least 20°C
Base material Temperature -10°C** -5°C** 5°C 15°C 25°C 35°C
Gel Working Time 50' 40' 20' 9' 5' 3'
Curing Time Dry Concrete 240' 180' 90' 60' 30' 20'
Curing Time Wet Concrete x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2
Can chemical anchors be used in wet conditions?
What is the shelf life of the Dynamic and Dominator?
Are there any safety precautions when using chemical anchors?
How do I store the cartridges?
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 1 - Carded packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy ..
R 25.00
Ex VAT:R 21.74
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 1 - Bulk packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy us..
R 11.00
Ex VAT:R 9.57
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - 5 Pack The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use for al..
Ex VAT:R 46.09
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - Carded packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy ..
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - Bulk The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use for all ..
Ex VAT:R 9.57
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 3 - 2 Pack Carded The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock