  • MPN: TCAC014-2
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 36.00mm x 36.00mm x 112.00mm
  • SKU: TCAC014-2
  • UPC: 6009515814465
For 20 or more items, click to quote
Annular Cutters 55mm long
Annular Cutter: Ø 14 mm
55mm Annular Cutter (Broach Cutter)One way to avoid dimpling and deburring while making holes in tube and pipe is to use annular cutters. Because annular cutters are hollow on the inside, there is no dead-zone resistance to overcome.
Differences explained
Definition - Annular
'Ring-shaped' or 'forming a ring'. From the latin word annulus
Write a review
Bad Good
Features and Benefits
  • Perfect stable start
  • Conical surface inside
  • Precise centre pilot fitting
  • Ground clamp surface
  • Faster, because every tooth cuts
  • More accurate
  • Greater drill depth
  • Stronger, therefore less fragile
  • Guaranteed slug ejection
Features and Benefits of Tork Craft annular cutters
At a glance
  • Less time and energy are consumed per hole
  • Faster feed rates are achieved with more cutting teeth and less tool wear
  • Lighter, less powerful drilling equipment can be used
Waist removal
General Drilling Tips
  • Always use coolant when drilling. This will prolong the cutter’s life and offer a better finish.
  • Take care that the surface below the magnetic drill is clean and that the work piece is securely attached. Uneven or large build-up of debris and shavings can cause drill slippage. Material being cut should be at least 8mm thick.
  • Always observe standard and specific safety instructions.
  • For best performance always maintain your drill as instructed in your tool operator's manual.
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
  • Wear safety shoes - foot injury is a serious matter
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Wear boots
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Safety Shoes
Annular Cutters
Drilling with an Annular Cutter
TORK CRAFT Drill Bit Hss W/weldon Shank 6mm
Out Of Stock
6mm HSS Drill bit - Weldon Shank High Speed Steel drill bit with Weldon shank. Quality Tork Craft product. What is a Weldon Shank? The..
R 325.00
Ex VAT:R 282.61
Annular Cutter Pilot Pin 6.3 mm Pilot Pin for 55 mm Annular Cutters Pilot pin with length of 102 mm specifically for annular cutters (b..
8mm HSS Drill bit - Weldon Shank High Speed Steel drill bit with Weldon shank. Quality Tork Craft product. What is a Weldon Shank? The..
Annular Cutter Pilot Pin 6.3 mm Pilot Pin for 30 mm Annular Cutters Pilot pin with length of 79 mm specifically for annular cutters (br..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..