  • MPN: TCS18532-20
  • Weight: 0.42kg
  • Dimensions: 285.00mm x 225.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCS18532-20
  • UPC: 6009515820015
For 20 or more items, click to quote
Carbide Tooth Saw Blade
Cutting disc for masonry 115mmSize: 185 mm, 32T, 20/16 mm
Best performance:
  • Steel
Also suitable for:
  • Aluminium
  • Copper
Key Features:
  • C3 Carbide for longer life
  • Special diamond wheel sharpened teeth design for faster cuts
  • Reinforced shoulders for reduced tooth loss & breakage
  • Special kerf for smooth cutting
  • Tempered blade body for smooth cutting
  • Deep gutters for easy chip removing
  • Cuts all types of steel & ferrous metals
  • 3.5mm max material thickness
Always make use of the necessary safety equipment when using machinery or powertools!
Write a review
Bad Good
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cu..
R 1,734.00
Ex VAT:R 1,507.83
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 50T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
R 616.00
Ex VAT:R 535.65
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 68T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 305 mm, 60T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth ..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutting..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..