  • MPN: TCS30080-30
  • Weight: 1.12kg
  • Dimensions: 400.00mm x 340.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCS30080-30
  • UPC: 6009515833626
For 20 or more items, click to quote
Carbide Tooth Saw Blade
Cutting disc for masonry 115mmSize: 300 mm, 80T, 30/25.4/20 mm
  • 3.5mm max material thickness
Features
  • 300 mm diameter × 80 teeth Delivers fine, high-speed cuts with minimal burring in steel and ferrous metals.
  • 30 mm bore size Fits machines armed for a 30 mm arbor, ensuring compatibility with heavy-duty saw setups.
Benefits
  • Reduced downtime: Long-lasting carbide teeth mean fewer blade changes and better workflow.
  • Versatile machine fit: 30 mm bore allows use on a broad range of industrial machines set up for this arbor size.
Extra Information
  • Ensure the machine you’re using supports a 300 mm blade and is designed for ferrous-metal cutting — blade speed (rpm) and feed must be aligned to steel-cutting parameters for optimal life.
BrandTork Craft
Cat No.TCS30080-30
Product TypeTCT Blade – Steel Cutting
Diameter300 mm
Number of Teeth80 T
Bore Size30 mm
Material ApplicationSteel & ferrous metals
Pack TypeSingle blade (sold individually)
Safety
  • Wear eye, ear and hand protection when operating the saw blade.
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 68T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
R 640.00
Ex VAT:R 556.52
Carbide Tooth Saw Blade Size: 305 mm, 60T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth ..
R 1,492.00
Ex VAT:R 1,297.39
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 50T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 32T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutting..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..