  • MPN: TCS30580
  • Weight: 1.20kg
  • Dimensions: 338.00mm x 394.00mm x 394.00mm
  • SKU: TCS30580
  • UPC: 6009675083565
For 20 or more items, click to quote
Carbide Tooth Saw Blade
Cutting disc for masonry 115mmSize: 305 mm, 80T, 30/25.4/20 mm
Best performance:
  • Steel
Also suitable for:
  • Aluminium
  • Copper
Key Features:
  • C3 Carbide for longer life
  • Special diamond wheel sharpened teeth design for faster cuts
  • Reinforced shoulders for reduced tooth loss & breakage
  • Special kerf for smooth cutting
  • Tempered blade body for smooth cutting
  • Deep gutters for easy chip removing
  • Cuts all types of steel & ferrous metals
  • 3.5mm max material thickness
Always make use of the necessary safety equipment when using machinery or powertools!
Write a review
Bad Good
Features
  • 305 mm diameter with 80T carbide teeth Delivers superb cutting speed and finish in steel.
  • 30 mm bore Ensures secure fit on industrial saws and cold-cut machines.
Benefits
  • Versatile fit: 30 mm bore ensures compatibility with a wide range of saws used in workshops and on-site.
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCS30580
Product TypeTCT Blade – Steel Cutting
Diameter305 mm
Number of Teeth80 T
Bore Size30 mm
Material ApplicationSteel & ferrous metals
Safety
  • Wear eye, ear and hand protection when using this blade to cut steel.
  • Ensure the saw guard is properly fitted and the blade is securely mounted on the 30 mm arbor before starting.
Carbide Tooth Saw Blade Size: 305 mm, 60T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth ..
R 1,492.00
Ex VAT:R 1,297.39
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 32T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
R 576.00
Ex VAT:R 500.87
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 50T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 185 mm, 68T, 20/16 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutti..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 30/25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cu..
Carbide Tooth Saw Blade Size: 300 mm, 80T, 25.4/20 mm Cuts all types of steel & ferrous metals. Tempered blade body for smooth cutting..