  • MPN: TCSA40014
  • Weight: 0.32kg
  • Dimensions: 470.00mm x 65.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCSA40014
  • UPC: 6009515811686
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit
Scotched Eye Auger bit
Size: 14.0 x 400 mm
Shank: Scotched Eye
Application:
An auger handle / rod is placed through the eye and the auger is turned by hand to bore.
For hand operations
  • No drill machine
  • Hand operated
  • For hardwoods
  • Scotched Eye Shank
  • Industrial
How it works:
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
NOTE: Handle is NOT included
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
R 230.00
Ex VAT:R 200.00
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 227.00
Ex VAT:R 197.39
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 19.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..