  • MPN: CAGLI211156
  • Weight: 1.92kg
  • Dimensions: 33.00cm x 12.40cm x 10.70cm
  • SKU: CAGLI211156
  • UPC: 6976051784326
20V Lithium-Ion angle grinder
Features and Benefits
Brushless motor
Voltage: 20V
No-load speed: 3 000/8 000/min
Disc diameter: 115 mm
Spindle thread: M14
Safety trigger switch
Battery and charger sold separately
Not included:
Disc
Write a review
Bad Good
20V Lithium-Ion angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V Max input power: 1 200W No-load speed: 3 000/6 000/9 000 rpm Di..
R 1,204.00
Ex VAT:R 1,046.96
20V PS+ C/L GRINDER 115MM B/L KIT....
R 1,499.00
Ex VAT:R 1,303.48
20V Lithium-Ion angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V Max input power: 1 000W No-load speed: 3 000/6 000/9 000 rpm Di..
Lithium-ion cordless angle grinder Features and Benefits Brushless Motor Voltage: 20V No-load speed: 3 000/9 000 rpm Disc diameter: 115 mm Spind..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 18 A Max pressure: 120 PSI/8 Bar Integrated work light. Includes: 1 piece batt..