  • MPN: TCWB115-2B
  • Weight: 1.42kg
  • Dimensions: 80.00mm x 120.00mm x 120.00mm
  • SKU: TCWB115-2B
  • UPC: 6009515866945
For 30 or more items, click to quote
WIRE CUP BRUSH TWISTED BEVEL PLAIN 115MMXM14 BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm cup diameter with M14 thread — fits standard 115 mm / 125 mm angle grinders.
Benefits
Extra Information
  • Ensure proper tool compatibility — check grinder size, guard clearance and RPM to match brush specifications (115 mm diameter, M14 thread, max 12 500 RPM). :contentReference[oaicite:5]{index=5}
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCWB115-2B
Product TypeTwisted Bevel Wire Cup Brush (115 mm, M14)
Cup Diameter115 mm
Mount / Arbor ThreadM14 x 2
Wire MaterialSteel (Twisted Wire / Twist Knot)
Max Rated Speed12 500 RPM
Recommended ToolAngle grinder (115 mm – 125 mm size) with appropriate guard and M14 arbor mount
Safety
  • Use gloves and protective clothing to guard against sparks, sharp edges or stray wire fragments.
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 100 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
R 147.00
Ex VAT:R 127.83
R 140.00
Ex VAT:R 121.74
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 125 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..