  • MPN: ABR115S-2-25P
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 116.00mm x 112.00mm x 32.00mm
  • SKU: ABR115S-2-25P
  • UPC: 6009515840846
For 30 or more items, click to quote
Cutting Disk for Steel & Stainless Steel
- 25 Pack
Disc: Ø115mm
Thickness: 1mm (±0.2mm)
Arbor: Ø22.2mm
Cutting disc for steel 115mm
Compatible with 115mm dia. angle grinders.
Manufactured from high quality Resin and Corundum. Designed for steel cutting only.
Application:
  • Steel cutting
  • Metal cutting
  • Steel Profile cutting
  • Sheet steel cutting
  • Manufacturing
  • Construction
A steel grinding disc is used for:
  • Mild steel cutting
  • Car body panel work
  • Stainless steel cutting
  • Metal cutting
Write a review
Bad Good
Features
  • Quick cutting blade.
  • Increased durability and disc life.
  • Industrial graded.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
What is a grinding wheel?
Grinding metal
What is a grinding wheel made of?
Description Specification
Packaging Type Bulk
Package Weight 280g
Disc Ø115mm
Thickness 1mm (±0.2mm)
Arbor Ø22.2mm
Max RPM 13 300
Safety Standard EN12413
Construction A60 TBF
MPA Z-03789
10+5 CUTTING DISC STEEL & SS 115 x 1.0 x 22.2 MM 4X MORE PEFORMANCE....
R 93.00
Ex VAT:R 80.87
Cutting disc for steel Compatible with 115mm dia. angle grinders. Manufactured from high-quality Resin and Corundum. Designed for s..
R 42.00
Ex VAT:R 36.52
Cutting disc for steel 230mm x 3mm Compatible with 230mm dia. angle grinders. Manufactured from high quality Resin and Corundum. De..
TORK CRAFT 15+ 5 Free Cutting Disc Steel 115 X 1.0 X 22.2mm