  • MPN: ALP6260105
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 130.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: ALP6260105
  • UPC: 9002741208340
For 30 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN
Sprint Master - ø 10,5 mm tough precision jobber drill bit
Bulk:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP6260105 10,5 mm 133 mm 87 mm 118°