  • MPN: TCCH40040-1
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 458.00mm x 43.00mm x 16.00mm
  • SKU: TCCH40040-1
  • UPC: 6009515884635
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat
Application:
For use in construction demolition and shaping!
  • Shank Type: 17mm Hex
  • Total Length: 40 x 400mm
  • Chisel Point Type: Flat
Assembly
  • Choose the required chisel for the job.
  • Pull the chuck back and insert the chisel in the demolition hammer.
  • Clean the chisel and the power tool after use, to prolong tool life.
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Specifications
Description Specifications
Product Description CHISEL HEX 17MM POINTED 40 x 400MM
Specifications Shank Type: 17mm Hex
Total Length: 40 x 400mm
Chisel Point Type: Flat
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..