  • MPN: ALP21608
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 235.00mm x 8.00mm x 8.00mm
  • SKU: ALP21608
  • UPC: 9002740219507
For 30 or more items, click to quote
//HOLZ AUGER WOOD DRILL BITS
Size: ø 8.0 x 235/160 mm
Packaged:  Qty 1
Range of application:
For drilling in square timbers and wood-jambs.
Strengths
  • High performance drill bits
  • Sharp cutting edges
  • Drilling in square timbers and wood jambs
  • Exact guidance
  • Highly accurate centering
  • Precision drilling
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
//PROFI BETON TUNGSTEN CARBIDE CONCRETE DRILL BITS
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Hex
Size
ALP21608 8.0 mm 235 mm 160 mm 7.0 mm
Packaged: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;13.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
R 97.00
Ex VAT:R 84.35
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;12.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
R 91.00
Ex VAT:R 79.13
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;10.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;14.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;18.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;16.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,7 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 5,1 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,6 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 5,0 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,9 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,8 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..