  • MPN: ALP611105
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 130.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: ALP611105
  • UPC: 9002740144120
For 20 or more items, click to quote
//Alpen HSS FORTE COBALT DRILL BITS
Size: ø 10.5 x 133/87 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Self-centering
  • Special point shape
  • Harder
  • Nitro-oxidised chamfer
  • Deep hole twist drill
  • Big chip spaces (6 to 8 x D)
  • Faster by special drill geometry
  • Highly accurate centering
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP611105 10.5 mm 133 mm 87 mm 130°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..