  • MPN: ALP6130028
  • Weight: 0.00kg
  • Dimensions: 61.00mm x 3.00mm x 3.00mm
  • SKU: ALP6130028
  • UPC: 9002740686583
For 30 or more items, click to quote
//HSS COBALT JOBBER DRILLS BITS
Size: ø 2.8 x 61/33 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Self-centering, due to a special point shaoe
  • Drilling even with the highest thermal stress up to 600°
  • Tensile strength over 800 N/mm²
  • Specially suitable for high alloyed steels, bearing-steels, hot/cold-rolled steel.
  • Ideal for stainless steel
  • High heat-resistance
  • Highly accurate centering
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP6130028 2.8 mm 61 mm 33 mm 130°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS Cobalt series specifications
Ex VAT:R 40.87
ALPEN Cobalt Drill Short Bulk 5.00mm
-11 %
R 64.69 R 73.00
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 5,0 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,9 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,8 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 5,1 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,7 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS DIN 338 RN Sprint Master - &o/; 4,6 mm tough precision jobber drill bit Bulk:  Qty 1 drill bit MASTER OF..