  • MPN: ALP21608
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 235.00mm x 8.00mm x 8.00mm
  • SKU: ALP21608
  • UPC: 9002740219507
For 30 or more items, click to quote
//HOLZ AUGER WOOD DRILL BITS
Size: ø 8.0 x 235/160 mm
Packaged:  Qty 1
Range of application:
For drilling in square timbers and wood-jambs.
Strengths
  • High performance drill bits
  • Sharp cutting edges
  • Drilling in square timbers and wood jambs
  • Exact guidance
  • Highly accurate centering
  • Precision drilling
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
//PROFI BETON TUNGSTEN CARBIDE CONCRETE DRILL BITS
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Hex
Size
ALP21608 8.0 mm 235 mm 160 mm 7.0 mm
Packaged: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
Ex VAT:R 427.83
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..