  • MPN: TCGS11200-01
  • Weight: 0.24kg
  • Dimensions: 90.00mm x 240.00mm x 240.00mm
  • SKU: TCGS11200-01
  • UPC: 6009515862749
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hot Melt General Purpose Glue Sticks
Scotched Eye Auger bit
Sizes: 11 x 200mm
Qty: 12 Pieces
Application:
  • Use with hot melt glue guns
  • General purpose - PVC, wood, materials, paper etc.
  • Melting temperature of 80°
  • Preheat the glue gun for 5 minutes
  • Paintable
  • Non-toxic (NOT RECOMMENDED for food industry)
  • Viscosity = 18000cps
  • Cures in 15 seconds under NORMAL conditions
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
CAUTION: The tool can get hot after use. This tool must be used by a competent person.
Write a review
Bad Good
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..