  • MPN: AC116-012-11
  • Weight: 0.83kg
  • Dimensions: 440.00mm x 135.00mm x 35.00mm
  • SKU: AC116-012-11
  • UPC: 6009515887254
For 3 or more items, click to quote
Digital Vernier Caliper with Carbide Tipped Jaws 300mm
SERIES 116
  • Carbide tipped jaws for inside and outside measurements, good wear resistance
  • Resolution: 0.01mm/0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch
  • Data output (cable code:100-11 or 100-12)
  • Automatic power on/off
  • Made of stainless steel
Carbide Tipped Vernier Caliper
Applications:
Write a review
Bad Good
Key Features:
Uses:
Advantages:
  • Precision: Offers high measurement accuracy, typically within ±0.01 mm (0.0005 inches), making it suitable for fine measurement tasks.
How to use:
  1. Position the Jaws: The user moves the jaws of the caliper to fit the object being measured.
Uses:
  • Depth Measurement: The depth rod is used to measure the depth of holes or recesses.
  • Step Measurement: Measures the height difference between two surfaces.
Digital Vernier Caliper AC116 Series
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0 - 300 mm | 0 - 12'
The length of the jaws h: 60 mm
Resolution: 0,01 mm / 0.0005'
Accuracy: ± 0,03 mm
Dimension L: 400 mm
Dimension a: 25 mm
Dimension b: 20,5 mm
Dimension c: 17 mm
ABS function NO
Automatic shutdown: YES
mm / inch switch: YES
Off / On button: YES
Data output: YES
Lock type: screw
Body material: stainless steel
Included: caliper,
2 batteries,
plastic case.
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
R 1,763.00
Ex VAT:R 1,533.04
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-012-11 Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in Resoluti..
R 2,652.00
Ex VAT:R 2,306.09
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
Digital Caliper 200 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 150 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-006-12 Range: 0 mm - 150 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..