  • MPN: 41/090/NV/40
  • Weight: 0.70kg
  • Dimensions: 280.00mm x 40.00mm x 340.00mm
  • SKU: 41090NV40
For 50 or more items, click to quote
The pants are made from 100% cotton D59 fabric, which is flame retardant and acid resistant.
They are also triple stitched for added durability and strength.
Trousers Only
Jacket Sold Separately
Write a review
Bad Good
The pants feature a number of safety features, including:
  • Concealed brass zip fly with snap closure
  • Elasticated waist at the back for a comfortable fit
  • Ruler pocket on the right leg
  • Back hip pocket
  • 50mm silver flame retardant double needle topstitched reflective tape on the legs