  • MPN: SG AC2000-03VP
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 225.00mm x 155.00mm x 135.00mm
  • SKU: SG AC2000-03VP
  • UPC: 6009515898861
For 30 or more items, click to quote
Spray Gun HVLP Gravity Feed Viper Series
Nozzle: 1.7mm
Pattern Width: 240 - 270mm
Cup Size: 600ml
Application:
  • Automotive paints
  • Workshop
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • Deep groove air cap ring for easy lock and easy to disassemble.
  • High-grade air cap, atomization is more uniform and fine.
  • Arc-shaped trigger, for more flexible control and spraying without fatigue.
  • Teflon surface for alkali resistance and corrosion resistance.
  • Curved handle design increased ergonomics and abstract scale design.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Exploded view:
View the Exploded view:
Extra Information
  • Always test spray on cardboard and tune fan, fluid and pressure before starting the real job.
Pro Tip
Description Specification
Packaging Type Colored cardboard box
Package Dimensions 225(L) x 150(W) x 130(H)mm
Package Weight 820g
Tool Weight 540g
Material Body :Aluminium
Nozzle cap: Aluminium & Brass
Finish Black Teflon surface and blue anodized knob.
Standard Nozzle 1.7mm
Optimal pressure 3.5bar/50PSI
Maximum pressure 4.0Bar/58PSI
Air consumption 11-13cfm
Pattern width 240-270mm
Spray distance 200mm
Cup capacity 600ml
Content 1 x Spray Gun
1 x Cup
1 x Multi-purpose wrench
1 x Nylon brush
1 x Filter
1 x Spanner socket
Safety
  • Spray in a well-ventilated area or spray booth to reduce inhalation and overspray build-up.
  • Keep paints and thinners away from heat, flames and sparks—many are flammable.
Mini Touch-up Spray Gun with 0.8mm nozzle GAV Z1000 Professional mini-airbrush with gravity feed. Ecological with HVLP (High Volume Low Pres..
R 4,596.00
Ex VAT:R 3,996.52
SPRAY GUN HVLP GRAVITY 1.8MM S/S NOZZLE & NEEDLE WITH PLASTIC....
R 330.00
Ex VAT:R 286.96
SPRAY GUN HVLP 1.4MM NOZZLE 600CC PLASTIC BLISTER PACK....
HVLP Spray Gun with 1.4 mm nozzle GAV Z3000 Professional spray gun with gravity feed. Ecological with HVLP (High Volume Low Pressure) system..
AIR CRAFT BASE BALL CAP NAVY BLUE (ONE SIZE FITS ALL)....
AIRCRAFT Air Nailer 18g F-nailer 15mm-50mm Brad Nail 110pc Cap. (f50) Prof
Out Of Stock
AIR NAILER 18G F-NAILER 15MM-50MM BRAD NAIL 110PC CAP. (F50) PROF....
STAPLER 21G 12.7MM CRW X 6MM-25MM PROF.....
AIR NAILER 16G T-NAILER 19MM-50MM BRAD NAIL 100PC CAP (T50) PROF....