  • MPN: TCIPH0125C
  • Weight: 0.01kg
  • Dimensions: 134.00mm x 47.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCIPH0125C
  • UPC: 6009515867171
For 30 or more items, click to quote
Phillips Impact Insert Bit - 2/Card
Size: PH1
Length: 25mm
Torque limit: 5Nm
Application:
  • For driving screws when using an impact driver or in high torque applications.
  • Construction
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Portable and handy.
  • Extended life time compared to standard insert bits and bit holders.
  • Precision tip for better fitment which reduces stripping and increases durability.
  • Torsion zone absorbs impact force and high torque output.
  • Black phosphate coating resists corrosion and increases bit life.
  • 1/4" hex shank which is compatible with most power tools.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Carded
Material S2 Steel
Size PH1
Length 25mm
Torque limit (Nm) 5
Phillips Impact Insert Bit - 15-Piece Size: PH2 Length: 50mm Torque limit: 14Nm A Phillips impact insert bit is a specialized tool..
R 206.00
Ex VAT:R 179.13
Phillips Impact Power Bit - Bulk Size: PH2 Length: 50mm Torque limit: 14Nm A Phillips impact power bit is a specialized tool desig..
R 11.00
Ex VAT:R 9.57
Phillips Impact Insert Bit - 2/Card Size: PH2 Length: 25mm Torque limit: 14Nm A Phillips impact insert bit is a specialized tool d..
Ex VAT:R 19.13
Phillips Impact Power Bit - 2/Card Size: PH1 Length: 50mm Torque limit: 5Nm A Phillips impact power bit is a specialized tool desi..
Phillips Impact Insert Bit - Bulk Size: PH2 Length: 25mm Torque limit: 14Nm A Phillips impact insert bit is a specialized tool des..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Phillips Impact Insert Bit - 15-Piece Size: PH2 Length: 25mm Torque limit: 14Nm A Phillips impact insert bit is a specialized tool..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..