  • MPN: TCTQ12340
  • Weight: 2.46kg
  • Dimensions: 204.00mm x 12.00mm x 44.00mm
  • SKU: TCTQ12340
  • UPC: 6009515871604
For 3 or more items, click to quote
TorkCraft - Digital Torque Wrenches
Application:
To loosen or tighten screws, bolts and nuts to a desired torque setting.
  • Handle: Plastic
  • Body: Steel
  • Grip: Rubber
  • LED indicator and LED Screen
  • Direction paddle
  • Buzzer
  • Vibration handle
Contents
  • Torque wrench
  • Communication cable
  • Batteries - 2 x AA
  • Compact disc
  • Battery compartment key
WARNING: Do not apply torque in excess of the maximum capacity of the
wrench. Apply load on the grip only and do not use any handle
extension bars (a piece of pipe put over the grip) for additional
leverage.
Do not disassemble the wrench for any reason. Highly stressed
internal components may cause severe injury when released in
an unintended manner.
The wrench should be re-calibrated periodically. The calibration
of the wrench should be checked at least once a year, after any
abnormal handling or overloading, or after 5000 cycles (“beeps).
Do not leave the wrench in any place exposed to excessive heat,
humidity, or direct sunlight.
Write a review
Bad Good
Download the Spec Sheet:
View the Spec Sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Description Specifications
Packaging Dimensions L=680mm, W=126mm, T=60mm
Packaging Weight 2511.81g
Tool Weight 1469.59g
Tool Dimensions L=650mm, W=42mm, T=41mm
Specifications Square drive: 1/2”
Torque Range: 17-340Nm
Gears: 36
Accuracy: 2% Clockwise and 2.5% Counter
Clockwise
Min Resolution: ≤85Nm=0.01 & >85Nm =0.1
Max Operating range: 340Nm
Data Storage capacity: 100
Ex VAT:R 4,950.43
TORK CRAFT Digital Torque Wrench 1/4\' X 1.5 -30nm 2% Acc. 0.01 Res. 36 X Gear
Out Of Stock
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....