  • MPN: ABR43100
  • Weight: 0.15kg
  • Dimensions: 265.00mm x 102.00mm x 10.00mm
  • SKU: ABR43100
  • UPC: 6009515850234
For 30 or more items, click to quote
Durasand Mesh Sanding Sheet 100grit 93 X 230mm (10pc Per Pack)
Applications:
• Best For sanding drywall joints
• Rendering
• Plastering
• Removing Paint
Can also be used on other materials such as:
• Resin
• Acrylic Rust
• Wood
• Metal
• Plastics
• Paint
  Made of:
• Aluminium Oxide
• Silicon Carbide
• Fibreglass backing
• Features:
• High Grinding efficiency
• None clogging
• Double Sided
• Excellent water tolerance
• Use wet or dry
Write a review
Bad Good
Durasand Mesh Sanding Sheet 80grit 93 X 230mm (10pc Per Pack) Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering • Remov..
R 52.00
Ex VAT:R 45.22
Durasand Mesh Sanding Sheet 180grit 93 X 230mm (10pc Per Pack) Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering • Remo..
R 52.00
Ex VAT:R 45.22
Durasand Mesh Sanding Sheet 60grit 93 X 230mm (10pc Per Pack) Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering • Remov..
Durasand Mesh Sanding Sheet 40grit 93 X 230mm (10pc Per Pack) Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering • Remov..
Durasand Mesh Sanding Sheet 120grit 93 X 230mm (10pc Per Pack) Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering • Remo..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..