  • MPN: AC994-006-01
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 255.00mm x 98.00mm x 36.00mm
  • SKU: AC994-006-01
  • UPC: 6009515893842
For 10 or more items, click to quote
Straight Edge 150mm x 30mm
SERIES 994
  • Beveled edge to check the flatness
  • DIN874
  • Made of stainless steel
  • Stain chrome plating
Uses:
  • Alignment: Helps in aligning parts during machine assembly or setup.
Applications:
  • Machining: To ensure machines and parts are aligned and working within precise specifications.
  • Woodworking: To check the flatness of boards or to ensure straight cuts.
  • Metalworking: For checking the straightness of metal components or tools.
Technical Specifications
Straight Edge 125mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightnes..
R 738.00
Ex VAT:R 641.74
Straight Edge 75mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
R 309.00
Ex VAT:R 268.70
Hardened Tool Steel Straight Rule 300mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
Hardened Tool Steel Straight Rule 500mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
Straight Edge 50mm x 20mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
Straight Edge 100mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightnes..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..