  • MPN: AC118-024-11
  • Weight: 2.82kg
  • Dimensions: 230.00mm x 122.00mm x 122.00mm
  • SKU: AC118-024-11
  • UPC: 6009515865849
For 3 or more items, click to quote
Long Jaw Digital Caliper
600 mm SERIES 118-11
Manufacturer Cat No: 118-024-11
Range: 0 mm - 600 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,05 mm
Electronic Caliper with extended jaws
Professional quality workshop electronic unidirectional caliper with measuring range of 0 - 600 mm | 24' (in) and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. A USB data output slot makes measurement recording possible to a computer. Data cable code 100-15.
When using the caliper for inside measurements, add 20mm as engraved on the jaw end. See measurement explaind as 'w' in the specifications tab.
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch, ABS, data preset
  • Data output (cable code:100-15)
  • 100 mm jaw length
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-600mm / 24 '
The length of the jaws h: 100 mm
Resolution: 0.01 mm | 0.0005 '
Accuracy: ± 0.05 mm
Jaw marking: for internal measurements add 20mm
Dimension a: 12 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension w: 20 mm
ABS function YES
Button Off / On: YES
ZERO button: YES
mm / inch switch: YES
Data output socket: YES
Lock type: screw
Construction: stainless steel
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicatio..
R 905.00
Ex VAT:R 786.96
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to ..
R 577.00
Ex VAT:R 501.74
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
TorkCraft - 4 Key Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used ..
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicat..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..