  • MPN: AC182-012-11
  • Weight: 4.85kg
  • Dimensions: 528.00mm x 230.00mm x 155.00mm
  • SKU: AC182-012-11
  • UPC: 6009515892562
For 3 or more items, click to quote
Two-column Digital Height Gauge 300 mm
SERIES 182-11
Digital Height Gauge with Data Output
Workshop electronic/digital two-column height gauge by ACCUD, measuring range 0-300mm | 12' and resolution 0.01mm | 0.0005'.
Key Features:
  • High-Precision Digital Display: The large, easy-to-read LCD screen offers fast, accurate readings with a resolution of up to 0.01mm (0.0005 inches), ensuring precise measurements with minimal effort.
Features at a glance
  • Made of stainless steel (except the base)
  • Resolution: 0.01mm/0.0005'
  • Buttons: on/off, inch/mm, ABS/INC, data preset, set data
  • With driving wheel
  • USB data output
  • Optional accessory: 267 series clamps (not included)
  • Carbide tipped scriber
  • Functions: inch/mm, ABS/INC, data hold, tolerance set, data preset
Description Spec
Measurement range:
0-300mm / 12 in
Resolution: 0.01 mm / 0.0005 '
Accuracy: +/- 0.04 mm
Mm / inch switch: YES
ABS / INC function: YES
On / Off / Zero button: YES
Travel lock: YES
Fine adjuster: YES
HOLD function (hold result): YES
Data output socket: YES
Dimension a1: 135 mm
Dimension a2 : 43 mm
Dimension c : 33 mm
Dimension Ød 15 mm
Dimension h : 84 mm
Dimension L: 475 mm
Construction: stainless steel tracer tip - carbide
Digital Height Gauge 1000 mm (1 metre) SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for acc..
R 20,966.00
Ex VAT:R 18,231.30
Digital Height Gauge 600 mm SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for a..
R 10,893.00
Ex VAT:R 9,472.17
Digital Height Gauge 300 mm SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for ac..
Two-column Digital Height Gauge 600 mm SERIES 182-11 The Two-Column Digital Height Gauge is an indispensable tool for profess..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..