  • MPN: AC181-012-11
  • Weight: 3.70kg
  • Dimensions: 268.00mm x 510.00mm x 510.00mm
  • SKU: AC181-012-11
  • UPC: 6009515858803
For 3 or more items, click to quote
Digital Height Gauge 300 mm
SERIES 181-11
Digital Height Gauge with Data Output
Workshop electronic/digital height gauge by ACCUD, measuring range 0-300mm | 12' and resolution 0.01mm | 0.0005'. The height gauge is equipped with ABS absolute measurement function, i.e. the ability to measure against the set zero value. Made of stainless steel (except the base). Measuring tip - made of sintered carbide. Equipped with a data output port.
Made of stainless steel.
Additionally in the set - the tip with the sensor holder, with a hole with a diameter of 8 mm.
Features at a glance
  • Made of stainless steel (except the base)
  • USB data output
  • With clamps (Ø 8 mm holder)
  • Carbide tipped scriber
  • Functions: inch/mm, ABS/INC, data hold, tolerance set, data preset
Key Features:
  • High-Precision Digital Display: The large, easy-to-read LCD screen offers clear, accurate readings with a resolution of up to 0.01mm (0.0005 inches), reducing measurement errors and increasing efficiency.
Description Spec
Measurement range:
0-300mm / 12 in
Resolution: 0.01 mm / 0.0005 '
Accuracy: +/- 0.04 mm
Mm / inch switch: YES
ABS / INC function: YES
On / Off / Zero button: YES
Travel lock: YES
Fine adjuster: YES
HOLD function (hold result): YES
Data output socket: YES
Dimension a1: 76 mm
Dimension a2 : 25 mm
Dimension b1 : 135 mm
Dimension b2 : 45 mm
Dimension c : 23 mm
Dimension h : 80 mm
Dimension L: 470 mm
Construction: stainless steel tracer tip - carbide
Included: instrument, tracer tip, tip with sensor holder
F-type clamp Clamping length: 500mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
R 456.00
Ex VAT:R 396.52
ALPEN SPRINT MASTER 21 PCE SET KM21 1 -8.5 X 0.5 9-13 X 1MM METAL BOX....
R 1,510.00
Ex VAT:R 1,313.04
Digital Outside Micrometer 50 - 75mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..
OLFA® 45mm Deluxe Handle Rotary Cutter Combination of comfort, convenience, strength and safety Cat no: RTY-2/DX You're looking at a bran..