  • MPN: TCHF1003
  • Weight: 0.13kg
  • Dimensions: 370.00mm x 48.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCHF1003
  • UPC: 6009515902223
Steel File 2nd Cut
Length: 8" (200mm)
Shape: Round
Application:
  • Ferrous metals, mild steel, iron bar, plastics, hard rubber, and wood.
Description Specification
Packaging Type Half Blister
Material Handle: Plastic and rubber handle
Blade: Carbon steel
File Length 8" (200mm)
Steel Grit (Cut) 2nd cut
Shape Round
Steel Hardness HRC 60-66
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Ex VAT:R 2,634.78
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..