  • MPN: TCP30040
  • Weight: 1.20kg
  • Dimensions: 330.00mm x 330.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP30040
  • UPC: 6009675081141
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 40T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 300mm diameter with 40 TCT teeth for combination cutting – a good balance between cutting speed and smoother finish.
  • 30mm bore with spacers for 1', 20mm & 16mm so the blade can fit a wide selection of circular, mitre and table saws.
  • Contractor quality range built for tough, everyday use on site and in busy workshops.
Benefits
  • One blade for multiple machines: Supplied spacers for 1', 20mm and 16mm arbors let you move the same blade between different saws, saving time and inventory.
Extra Information
  • Use only on saws approved for 300mm blades and check that the machine’s no-load speed does not exceed the blade’s maximum RPM rating.
  • Spacers included to adapt the 30mm bore to 1', 20mm or 16mm make this blade a flexible option for mixed fleets of saws.
BrandTork Craft
Cat No.TCP30040
Product TypeTCT circular saw blade – Contractor range
Blade Diameter300mm
Number of Teeth40T
Bore Size30mm (with spacers for 1", 20mm & 16mm)
Blade MaterialTungsten carbide-tipped teeth on hardened steel plate
Recommended UseGeneral-purpose combination cutting in wood and construction timber
Safety
  • Disconnect the saw from power before changing or adjusting the blade or spacers.
  • Confirm the saw’s maximum speed does not exceed the maximum RPM rating of the blade.
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
Ex VAT:R 617.39
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..