  • MPN: TCQ19048-30
  • Weight: 0.44kg
  • Dimensions: 242.00mm x 210.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCQ19048-30
  • UPC: 6009515812515
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Quick Cut Universal TCT Saw Blade
Max Material Thickness: 2.0 mm
Diameter: 190 mm
TCT Teeth: 42T
Bore: 30/20/16 mm
Includes:
  • 30-25.4-20-16mm Reducing bushes
Sales Unit Each
Package Dimensions 242mm(L) x 210mm(W) x 30mm(H)
Package Weight 440g
Material Tip: Tungsten Carbide
Body: Steel Plate
Diameter Ø190mm
Teeth 48T
Bore Diameter/Blade Bushing(mm) 30-25.4 - 20-16
Kerf 2.2mm
Max RPM 5000
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 230mm(W) x 190mm(H)
Weight (box/pack) 22kg
Qty (box/pack) 50
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..