  • MPN: TCQ18542-20
  • Weight: 0.41kg
  • Dimensions: 242.00mm x 210.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCQ18542-20
  • UPC: 6009515812539
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Quick Cut Universal TCT Saw Blade
Max Material Thickness: 2.0 mm
Diameter: 185 mm
TCT Teeth: 42T
Bore: 20/16 mm
Includes:
  • 20-16mm Reducing bushes
Sales Unit Each
Package Dimensions 242mm(L) x 210mm(W) x 30mm(H)
Package Weight 410g
Material Tip: Tungsten Carbide
Body: Steel Plate
Diameter Ø180mm
Teeth 42T
Bore Diameter/Blade Bushing(mm) 20/16
Kerf 2.2mm
Max RPM 5000
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 230mm(W) x 190mm(H)