  • MPN: TCSS10014B
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 100.00mm x 100.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCSS10014B
  • UPC: 6009515867003
For 30 or more items, click to quote
WIRE CUP BRUSH 100 X M14 CRIMPED STAINLESS STEEL BULK TCW
Write a review
Bad Good
Features
  • 100 mm cup diameter — covers more surface per pass for faster clean-up on large metal areas
  • M14 internal thread — fits most standard 115 mm and 125 mm angle grinders directly
  • Approx. 0.30 mm wire thickness — balances effective brushing with smoother finish and wire longevity
  • Max 12 500 RPM rating — safe for typical workshop grinders when used correctly
  • Blister pack — easy to store or hang, protects the brush until use
Benefits
Extra Information
Pro Tip
  • For rust or paint layers on smaller, detailed areas use a smaller-diameter cup brush; reserve the 100 mm brush for larger, flat or expansive surfaces to maximize efficiency.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCSS10014B
Product TypeCrimped stainless steel wire cup brush
Brush diameter100 mm
Thread sizeM14 (internal)
Wire materialStainless steel
Wire thickness≈ 0.30 mm
Max RPM12 500 RPM
Recommended tool115–125 mm angle grinder or pneumatic grinder
Safety
  • Ensure the grinder guard is correctly fitted and never exceed the maximum rated RPM.
  • Inspect the brush before use — do not use if wires are severely bent, worn or damaged.
TORK CRAFT Wire Cup Brush 75 X M14 Crimped Stainless Steel Tcw
Out Of Stock
WIRE CUP BRUSH 75 X M14 CRIMPED STAINLESS STEEL TCW....
R 151.00
Ex VAT:R 131.30
TORK CRAFT Wire Cup Brush 100 X M14 Knotted Stainless Steel Tcw
Out Of Stock
WIRE CUP BRUSH 100 X M14 KNOTTED STAINLESS STEEL TCW....
R 324.00
Ex VAT:R 281.74
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..