  • MPN: TCDP21000
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 156.00mm x 121.00mm x 4.00mm
  • SKU: TCDP21000
  • UPC: 6009515863616
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad
Grit: #1000
Application:
The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm is for marble and granite, choose from 50-3000 Grit. Optimized for polishing marble, granite and stone. Recommended to use polishing machine, Tork Craft option POL 06
  • Ideal for both contractors and DIY users.
  • Suitable for wet use.
  • Hook & Loop back for fast pad change.
  • Recommended Tork Craft backing pads SPC00117 100mm x M14 or SPC00118 100mm x 5/8UNC
  • Grit sizes available 50 / 150 / 300 / 500 / 1000 / 2000 / 3000
Guide for usage
Steps by pad:
Pad Grit
1. Grey 50
2. Yellow 150
3. Orange 300
4. Red 500
5. Dark Green 1000
6. Green 2000
7. Pink 3000
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #150 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #2000 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm ..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #300 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #50 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm is..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #500 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
SET OF 7 DIAMOND POLISHING PADS 100MM DRY USE....
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....