  • MPN: ABR98150
  • Weight: 0.43kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 70.00mm
  • SKU: ABR98150
  • UPC: 6009515903909
For 20 or more items, click to quote
Gold Disc Without Hole Hook and Loop
50-Piece
Grit: 150
Diameter: 125mm
This product features 50 high-quality gold discs designed for superior sanding performance. Each disc measures 125mm in diameter and utilizes a 150-grit abrasive for efficient material removal and surface preparation. These discs are designed without a center hole, making them compatible with hook and loop backing pads for easy attachment and removal.
Application:
  • Used on painted surfaces, putty, wood, metal and plastics.
  • Automotive restoration
  • Manufacturing
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Brilliant finishing with minimum swirl marks.
  • Additional coated layer prevents disc clogging and increased durability.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Cardboard box
Package Dimensions 130(L) x 130(W) x 100mm(H)
Package Weight 530g
Recommended Tool Ø125mm Corded
Cordless or pneumatic orbital sanders
Diameter 125mm
Pack size 50 discs
Backing Hook and loop on paper
Without dust extraction holes
Aluminium Oxide
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..