  • MPN: TCP15040
  • Weight: 0.23kg
  • Dimensions: 205.00mm x 200.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCP15040
  • UPC: 6009675081745
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 150 X 40T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 150mm diameter blade Compact size suits smaller circular saws and offers excellent control for precise cutting.
  • 20/16mm bore with reducing bush Standard 20mm bore supplied with 16mm reducer to fit a wider range of circular saw arbors.
  • 2.3mm kerf design Medium kerf helps reduce cutting resistance while maintaining blade strength and stability.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Suitable for use with handheld circular saws that accept 150mm blades and have the correct bore size and maximum RPM rating.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP15040
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade Diameter150mm
Number of Teeth40T
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Kerf2.3mm
Max SpeedUp to 12 000 RPM (check saw rating)
Recommended MaterialsWood, wood-based panels and certain plastics
Safety
  • Always disconnect the saw from the power source before fitting or removing the blade.
BLADE TCT 150 X 40T 20/16 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
R 111.00
Ex VAT:R 96.52
BLADE TCT 160 X 30T 20/16 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
R 110.00
Ex VAT:R 95.65
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....