  • MPN: TCP18524-16
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18524-16
  • UPC: 6009675085897
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 185 X 24T 16mm CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 185mm diameter blade Gives you excellent cutting depth while remaining compatible with many handheld and table saws.
  • 16mm bore size Fits many circular saws out-of-the-box, reducing the need for extra bushes or adaptors.
Benefits
  • Minimal fuss fitment: The 16mm bore means quick compatibility with many saws — less wait, more cutting.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 185mm blades and that the bore size and maximum RPM match your saw’s specification before use. According to product listings the max RPM is ~9000.
Pro Tip
  • For quicker, straighter cuts on panels, clamp a straight-edge guide and run a shallow “scoring” pass before the full cut. With the Contractor Series 185mm × 24T blade you’ll get good results with less sanding and finish work afterward.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP18524-16
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter185mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size16mm
Kerf2.3mm (typical)
Max RPM9 000 rpm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 15mm  Application: ..
R 70.00
Ex VAT:R 60.87
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 165 x 1.6 x 20 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 20mm  Application: ..
R 154.00
Ex VAT:R 133.91
TCT SAW BLADE 254MM X 24T X 16MM RIP TITANIUM SERIES....
Professional Type Saw Blade for Rip Cutting Wood 185mm x 20mm bore x 24T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 24T WOOD PROFESSIONAL is a heavy-duty,..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..