  • MPN: TCP18524-30
  • Weight: 0.33kg
  • Dimensions: 240.00mm x 240.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18524-30
  • UPC: 6009515807689
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 185 X 24T 30/20/16/1 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 185mm diameter blade Offers deeper cutting capacity for thicker material or panel cuts, yet remains suitable for many site-sized saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 185mm blades, and that the arbor/bore size and maximum RPM match the blade’s specification before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP18524-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter185mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TCT SAW BLADE 254MM X 24T X 16MM RIP TITANIUM SERIES....
R 754.00
Ex VAT:R 655.65
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 15mm  Application: ..
R 70.00
Ex VAT:R 60.87
Professional Type Saw Blade for Rip Cutting Wood 185mm x 20mm bore x 24T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 24T WOOD PROFESSIONAL is a heavy-duty,..
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 165 x 1.6 x 20 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 20mm  Application: ..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..