  • MPN: ALP9010105
  • Weight: 0.05kg
  • Dimensions: 91.00mm x 15.00mm x 15.00mm
  • SKU: ALP9010105
  • UPC: 9002740276661
For 30 or more items, click to quote
//HSS PZ-COBALT STUB DRILLS BITS
Size: ø 10.5 x 89/43 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Self-centering, due to a special point shape
  • More stable due to re-inforced web
  • Extra short design for hand held drills
  • Specially suitable for drilling stainless steel, acid-resisting steel, springsteel
  • Best for hand held operations
  • Break-resistant design
  • High accurate centering
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Cobalt series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP9010105 10.5 mm 89 mm 43 mm 130°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
// C-Protector FORGET THE CRACKS. 8mm and 14mm Porcelain Drill bits The perfect hole, even under the toughest conditions. Where does satis..
R 1,424.00
Ex VAT:R 1,238.26
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..
TC ROTARY BURR 12MM ARC ROUND NOSE FOR HARD METALS....