  • MPN: TCCH40030
  • Weight: 0.74kg
  • Dimensions: 475.00mm x 45.00mm x 23.00mm
  • SKU: TCCH40030
  • UPC: 6009515814014
For 30 or more items, click to quote
Flat Chisel
Diameter: 18mm
Length: 400mm
Blade Length: 25mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 18mm
Length 400mm
Blade Length 25mm
Shank Type SDS Max
Recommended Tool Corded/Cordless SDS plus Rotary hammer drills.
Remove plaster with a SDS Plus chisel
Pointed Chisel Diameter: 18mm Length: 280mm The Tork Craft SDS Max Pointed Chisel is for chiseling applications in masonry an..
R 117.00
Ex VAT:R 101.74
Flat Chisel Diameter: 18mm Length: 280mm Blade Length: 75mm The Tork Craft SDS Max Flat Chisel is for chiseling application..
R 200.00
Ex VAT:R 173.91
Flat Chisel Diameter: 18mm Length: 280mm Blade Length: 40mm The Tork Craft SDS Max Flat Chisel is for chiseling application..
Flat Chisel Diameter: 18mm Length: 400mm Blade Length: 40mm The Tork Craft SDS Max Flat Chisel is for chiseling application..
Pointed Chisel Diameter: 18mm Length: 400mm The Tork Craft SDS Max Pointed Chisel is for chiseling applications in masonry an..
Flat Chisel Diameter: 18mm Length: 280mm Blade Length: 25mm The Tork Craft SDS Max Flat Chisel is for chiseling application..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....