  • MPN: TCCH40040
  • Weight: 0.77kg
  • Dimensions: 480.00mm x 45.00mm x 40.00mm
  • SKU: TCCH40040
  • UPC: 6009515814038
For 30 or more items, click to quote
Flat Chisel
Diameter: 18mm
Length: 400mm
Blade Length: 40mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 18mm
Length 400mm
Blade Length 40mm
Shank Type SDS Max
Recommended Tool Corded/Cordless SDS plus Rotary hammer drills.
Remove plaster with a SDS Plus chisel
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length: 2..
R 116.00
Ex VAT:R 100.87
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length: 4..
R 129.00
Ex VAT:R 112.17
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Flat Total Length: ..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..