  • MPN: TCCH28000-1
  • Weight: 0.42kg
  • Dimensions: 330.00mm x 43.00mm x 16.00mm
  • SKU: TCCH28000-1
  • UPC: 6009515884581
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed
Application:
For use in construction demolition and shaping!
  • Shank Type: 17mm Hex
  • Total Length: 280mm
  • Chisel Point Type: Pointed
Assembly
  • Choose the required chisel for the job.
  • Pull the chuck back and insert the chisel in the demolition hammer.
  • Clean the chisel and the power tool after use, to prolong tool life.
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Specifications
Description Specifications
Product Description CHISEL HEX 17MM POINTED 280MM
Specifications Shank Type: 17mm Hex
Total Length: 280mm
Chisel Point Type: Pointed
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length: 4..
R 129.00
Ex VAT:R 112.17
R 94.00
Ex VAT:R 81.74
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Flat Total Length: ..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Flat Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length: 2..
Pointed Chisel Diameter: 18mm Length: 280mm The Tork Craft SDS Max Pointed Chisel is for chiseling applications in masonry an..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..