  • MPN: AC221-010-12
  • Weight: 0.42kg
  • Dimensions: 165.00mm x 95.00mm x 70.00mm
  • SKU: AC221-010-12
  • UPC: 6009515892791
For 10 or more items, click to quote
Flat Back Dial Indicator
SERIES 221-12
Resolution: 0.01mm
Range: 10 mm
Manufacturer Cat No: 221-010-12
Graduation: 0.01mm
Features at a glance
  • Graduation: 0.01mm
  • Jeweled bearing
  • Supplied with limit hands and bezel clamp
  • Range per revolution: 0.2mm
  • Data output
Write a review
Bad Good
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 10 mm
Graduation: 0.01mm
Accuracy: ±0.03mm
Back: Flat
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
R 577.00
Ex VAT:R 501.74
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Ultrasonic Thickness Gauge range 0.8 - 300mm ST200 An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the thickness of ..
Ultrasonic Thickness Gauge Model ST100A range 1.2 - 225mm ST100A An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 25.4mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 12.7mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..